Oczy. Zabiegi, masaże

masaze

Zwyczajnym zabiegiem, przeżywającym swój renesans, jest masaż ręczny. Ma obowiązek być bardzo delikatny jak i również powinien się składać zwłaszcza z ruchów głaszczących. Dopełnia on m. in. opcję drenażu limfy, której zastój w przestrzeniach międzykomórkowych wydaje się przyczyną obrzęku powiek. Masaż dobrze jest poprzedzić kompresami z wody różanej bądź naparów ziołowych.

Kosmetyczka ma możliwość zastosować nawilżające maseczki dzięki powieki, np. z alg czy płatków kolagenu. Zawiaduje też preparatami w istot lekkich żeli, rozjaśniającymi cienie pod oczami i ujędrniającymi opadające górne powieki.

Od kilku już lat popularne są w Polsce serie zabiegów regenerujących z użyciem mikroprądów. Jest to np. myolift. Po twarzy wodzi się elektrodami przekazującymi przez naskórek do włókienek mięśniowych stymulujący prąd. Od roku zaś znana jest u nas riduliza. Pomaga szczególnie w spłycaniu zmarszczek w zewnętrznym kąciku oka. Wzdłuż zmarszczek wkłuwa się płytko pod naskórkiem cieniutkie długie igły i przepuszcza przez nie koktail prądów regenerujących tkankę. Podobnie, choć słabiej, działa izoliza. Prąd przekazywany jest tu w głąb skóry przez samoprzylepne elektrody.

masaze

Zupełną nowością, która, jak myślę, zrobi w Polsce furorę, jest mikrodermabrazja. Polega ona na mechanicznym ścieraniu naskórka mikrokryształkami o dobranej wielkości i ostrości krawędzi. Kryształki wyrzucane są pod ciśnieniem na powierzchnię naskórka z aplikatora w kształcie rurki o zaokrąglonych brzegach. Kosmetyczka przesuwa go po zmarszczce. W ten sposób można szlifować nawet delikatną skórę pod oczami. Nabiera ona idealnej gładkości.

Jeśli środki będące w dyspozycji kosmetyczki nie wydają się nam wystarczające, warto skonsultować z lekarzem inne metody regeneracji. Są to zastrzyki z kolagenu, embrioblastów czy kwasu hialuronowego. Najbardziej radykalnym sposobem odmłodzenia, zwłaszcza pozbycia się opadających powiek górnych, jest zabieg chirurgiczny.

Jak możemy w sposób trwały ozdabiać oczy?

Od dawna popularne jest farbowanie brwi i rzęs. Gabinety kosmetyczne powinny oferować różne odcienie kolorów, od jasnego i ciemnego brązu, poprzez szary, do głębokiej granatowej czerni. Stosowane współcześnie farby są delikatne i nie drażnią oczu. Mają postać galaretki, którą pokrywa się na kilka minut brwi lub rzęsy. Zmieniają ich kolor na trzy do sześciu tygodni.

Trwała na rzęsy jest podwinięciem rzęs górnych. Efekt utrzymuje się od jednego do trzech miesięcy. Zabieg polega na przylepieniu na krawędzi powieki górnej cienkiego wałeczka, na który nawija się rzęsy. Następnie smaruje się je kolejno substancjami zmiękczającymi i utrwalającymi podwinięty kształt.

Zarys i grubość brwi, nadane nam przez naturę możemy zmieniać depilując część włosów. W celu nadania im właściwego kształtu najlepiej udać się do wprawionej w regulacji brwi kosmetyczki lub osoby zajmującej się zawodowo makijażem. Znany francuski makijażysta Michel Dumas twierdzi, że trzeba od roku do trzech lat praktyki, żeby stać się mistrzem w kreśleniu rysunku brwi.

Nie radzę, zwłaszcza nastolatkom, wyskubywać brwi na “niteczki”. Nadmiernie wydepilowane w tym wieku mogą zostać zniszczone do końca życia.

Modnym zabiegiem upiększającym jest permanentny makijaż brwi oraz powiek górnych i dolnych. Jest to wprowadzenie ciemnego pigmentu w naskórek na niewielką głębokość. Barwnik utrzymuje się tam od roku do trzech lat. Potem blednie, wreszcie znika zupełnie.

Wiele osób, które przez długi czas lub za wcześnie intensywnie wyskubywały brwi, cierpi z tego powodu, że rosną one słabo i nierówno. Makijaż permanentny pozwala na uzyskanie pięknego, regularnego ich rysunku. Najpierw kreśli się kontur i wypełnia go niezbyt ciemnym barwnikiem. Na tym tle rysuje się włoski o ton ciemniejsze. Oczywiście, jeśli piszę “rysuje się”, mam na myśli wprowadzanie farby specjalną igłą w głąb naskórka.
Pigmentowanie brwi, jak twierdzą specjaliści, jest bardzo trudne. Ja zaś widziałam też “dzieła” domorosłych wykonawców, np. krzywe, czarne krechy.

Powieki, w zależności od gustu i typu urody, mogą być mocno obrysowane, można też tylko między rzęsy wprowadzić barwnik w postaci mikroskopijnych punkcików.

Możemy z dnia na dzień zmienić kolor oczu albo podkreślić nasz naturalny. Służą do tego kolorowe soczewki kontaktowe. Radziłabym skonsultować z okulistą, jakiego rodzaju soczewki nabyć. Są różnej grubości, miękkości, o różnym stopniu uwodnienia. Ważne, żeby po założeniu nie odczuwać ich obecności na gałce ocznej. Niestety, do dziś można spotkać się z nieuzasadnionym przekonaniem o szkodliwości soczewek kontaktowych. Z całą pewnością dobrze dobrane są bezpieczne dla oczu.

About author View all posts

swiat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *