Jak uprawiać storczyki

storczyki

Storczyki znamy przede wszystkim z eleganckich bukietów. Panuje przekonanie, że trudno je uprawiać w doniczkach, gdyż są wymagające i kapryśne jak czasami zioła. Warto jednak wiedzieć, że są też gatunki, które świetnie czują się w mieszkaniu, np. Falenopsis, Sabotek, Dendrobium, Miltonia i Cymbidium

Ostatnio coraz częściej można kupić doniczki z kwitnącymi okazami tych roślin w kwiaciarniach, a nawet supermarketach.

Z odkrywcami

Storczyki przez wielu uważane są za najpiękniejsze z kwiatów. Te doniczkowe pochodzą z tropików, gdzie rośnie ich kilka tysięcy gatunków. W naturze są epifitami, czyli roślinami bytującymi na gałęziach drzew, czerpiącymi wodę z opadów atmosferycznych. Mało kto wie, że np. także aromatyczna wanilia to storczyk-pnącze.

Europejczycy w epoce wielkich odkryć geograficznych tak zachwycili się storczykami, że przez następne wieki organizowali wyprawy, by zdobyć nowe gatunki. Jednym z ?łowców” był Józef Warszewicz (1812-1866), polski ogrodnik i botanik, który w czasie swych zamorskich podróży znalazł około 300 gatunków tych roślin. Dziś storczyki jako kwiaty cięte i doniczkowe święcą triumfy. Ogrodnicy ciągle je krzyżują, aby otrzymać nowe odmiany. Dotąd zarejestrowano ich około 50 tysięcy.

Jasno, ciepło i przewiewnie

Storczyki doniczkowe najczęściej kupujemy w pełni kwitnienia. W domu ich kwiaty często utrzymują się kilka miesięcy. W tym czasie rośliny potrzebują dużo światła, najlepiej rozproszonego. Ładnie rosną i kwitną przy oknach wychodzących na wschód. Na parapetach południowych okien mogą stać zimą, natomiast wiosną i latem są tam narażone na nadmierne nasłonecznienie.

Większość storczyków uprawianych w mieszkaniach lub domach to rośliny ciepłolubne. Najlepiej czują się w temperaturze 18-24 st. C w ciągu dnia i o kilka stopni niższej nocą. Doniczki powinny mieć bardzo duże otwory w dnie, a nawet w bocznych ściankach, aby zapewnić dostęp powietrza do korzeni. Czasami nawet widuje się okazy przytwierdzone do kawałka kory (w podobny sposób niektóre z nich rosną w naturze). Najlepiej więc zawiesić doniczkę lub ustawić ją na podwyższeniu, aby zapewnić cyrkulację powietrza wokół korzeni.

storczyki2

Uważaj z podlewaniem

Wszystkie storczyki wymagają specjalnego, bardzo lekkiego, przepuszczalnego podłoża z grubą warstwą drenażu. Przesadza się je rzadko (co dwa lata), kiedy bryła korzeniowa ?wyjdzie ? z doniczki.

Podlewanie nie jest sprawą prostą. Obowiązuje zasada, że nawadniamy je obficie, aż do przelania, ale potem dość długo czekamy, aż podłoże mocno przeschnie. Do prawidłowego rozwoju tych roślin i ponownego kwitnienia niezbędny jest też coroczny okres spoczynku (zwykle latem), kiedy to zupełnie przestajemy je podlewać.

Aby storczyki były wyróżniającą się w naszym mieszkaniu ozdobą, oprócz zabiegów pielęgnacyjnych przyda się im specjalna dekoracja. Pomysłów na jej wykonanie może być bardzo wiele. Przykłady przedstawiamy na zdjęciach.

About author View all posts

swiat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *